Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 16748046



*

nr 1674 8046


Skål

Arabia, keramik, lysterglasyr. Diameter: 23 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2025
kl 19:31:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/1 00:07:04 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa finland finländsk finsk keramik lysterglasyr norden nordeuropa nordeuropeisk skål
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:13
  • 6122 GrötskÃ¥l
    + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:49
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:40
  • 6583 Kuriosa
    3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 190..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:05
  • 3519 Servisdelar
    68 delar, Royal Doulton, "Bunnykins" porslin med d..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:45
  • 6606 SkÃ¥l
    + fat, 2 delar, silver. Diameter: 10-15, höjd: 8 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr